Mailing Stratejileri

Satışlarınızı Arttırın

Web sitenizi ziyaret edenlerin %95’i ilk kez gelişlerinde birşey almadan veya online satışınız yoksa alışveriş yapamdan sitenizden ayrılıyorlar. Halbuki sitenizde dikkat çekici yöntemlerle ziyaretçilerin form doldurmaslarını veya maillerini bırakmalarını sağladığınızda, müşterinizi veri tabanınıza eklemiş olursunuz. Daha sonra e-mail marketing kullanarak müşterinizle oluşan bu yeni ilişkinizi sürdürür ve güçlendirebilirsiniz. En sonunda ise bu ziyaretçileri sitenizden alışveriş yapan müşteriler olarak kazanbilirsiniz.

Üyelerinizle bağlantı halinde olup onlarla güven duygusu içerisinde sağlam bir ilişki kurabilirseniz onların devamlı sizden alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Böylelikle en ucuz e-mail marketing yöntemini kullanmış olursunuz.

E-mail marketing her durumda işe yarar. Yapılan araştırma sonuçlarını inceleyerekte bunu görebiliriz. Dünya üzerinde 1 milyondan fazla ve Türkiye’de ise 30 milyondan fazla kişi internet kullanıyor. Bu kişilerin %90’nın e-posta hesabı var. E-posta kullananların %70’i ise firmalardan e-posta gönderimi alıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların %82’si e-posta ile kendilerine ulaşan kampanyalar arasından; bir saat içerisinde en az bir tanesinden alışveriş yaparken, %32’si ise e-posta kendilerine ulaştıktan kısa bir süre sonra ilgili web sitesinden satın alma yapıyor.

Bu rakamlara göz attığımızda hala e-mail matketing’in avantajlarından yararlanmayan şirketlerin var olduğununa şaşırmamak mümkün değil. E-mail marketing ile karınızı arttıracak fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız, iyi bir giriş yapmanız için faydası ispatlanmış 10 e-mail marketing stratejisini sizin için toplardık.

10 E-mail Marketing Stratejisi

1- Düzenli olarak kampanya bildirimleri yaparak üyelerinizi sitenizi ziyaret etmeleri için teşvik edin

Müşterilerinizin e-posta adreslerini almaya başlamanızdan itibaren onlara devamlı olarak kampanyalarınızla ilgili olarak e-posta gönderebilirsiniz. Düzenli olarak yollanan indirim fırsatları, üyelerinizin sitenize ısınmasına ve daimi müşterileriniz olarak kalmalarını sağlayacaktır.

2- Hatırlatma maillerinde promosyonlarada yer vermeyi unutmayın

Servis sektöründe iseniz, müşterilerinize randevu durumlarınız için hatırlatma gönderimi yaparken e-mail marketing avantajından faydalanabilirsiniz. Örneğin dans hocası iseniz yeni öğrencilerinize hatırlatma maili gönderdiğiniz sırada; başka bir arkadaşlarınıda getirip kursa kayıt ettirdikleri takdirde %30 indirim alacaklarına dair bir kupon gönderebilirsiniz.

3- Potansiyel vaad eden müşterileri elden kaçırmayın

E-posta listenize giren ancak daha müşteriye dönüşmeyen kişileride e-mail marketing ile kazanabilirsiniz. Bu kişilere, varsa sorularını cevaplayabilceğinizi, istedikleri zaman iletişime geçebilceğinizi bildirin. Bu potansiyel müşterileri takip ederek onlara ekstra bilgiler sunabilir, gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz.

4- Hediye çekleri gönderin

Elinizde bulundurduğunuz müşterilerin sizden sürekli alışveriş yapmalarını sağlamak için bu yöntem etkilidir. Üyelerinize e-posta ile bir hediye kuponu göndererek, bunu bastırdıntan sonra kasada kullanabilceklerini söyleyebilir veya sanal bir kuponla sitenizden indirimli olarak alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Kuponların son kullanma tarihi olması müşterilerin en kısa zamanda alışveriş yapmalarını sağlama açısından önemlidir.

5- Küçük sanal hediyelerle ilişkinizi sağlamlaştırın, güvenirlik kazanın

Üyelerinize e-kitap gibi küçük değerde sanal hediyeler göndererek sizi tanımalarını ve güven duymalarını sağlayın. Bu güvenilirlik listenizdeki kişilerin kalıcı müşterilere dönüşmesi açısından önemlidir.

6- Müşteriler için özel etkinlikler hazırlayın

Mesela bir restoran işletiyorsunuz ve müşterileriniz size e-posta adreslerini bırakıyor. Hepsine e-posta göndererek onları sadece özel müşterilerin katılabileceği bir şarap tadma gecesine çağırabilirsiniz. Bu ödüller müşterinizle aranızdaki ilişkinin uzun süre sürdürülebilmesinde önemli rol oynar.

Eğer onlien satış yapıyorsanız, sitenizde hazırladığınız özel bir bölüm ile sadece özel müşterilerinizin bu sayfalardaki indirimlerden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

7- Takip e-postaları gönderin

Bir satışın ardından gönderilen takip e-postaları en çok geri dönüş alınan e-mail marketing kampanyalarındandır. Bu e-postalar tek seferlik alışveriş yapan müşterilerinizin kalıcı olmasını sağlar. Gönderdiğiniz takip e-postanızda müşterinize ilk aldığı ürünü tamamlayacak başka bir ürün tanıtırsanız bu durum geri dönüş oranını daha da arttıracaktır.

8- “Arkadaşıma Gönder” yöntemini kullanın

Müşterileriniz tarafından başka kişilere tavsiye edilmek istiyorsanız, bu yöntem ile e-posta gönderimleri çok işinize yarayacaktır. Kişilerin gelen e-postaları ailelerine, iş ve arkadaş çevrelerine iletmeleri çok kolaydır. Gönderdiğiniz bülten ve kampanyaların başkalarına iletilecek türde olmalarına özen gösterin. Ayrıca sosyal medya ikonları ile kişilerin profil sayfalarında da paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

9- Ürünlerinizi dijital ortam üzerinden gönderebilirsiniz

Mesela bir kitap yazdınız ve web siteniz üerinden 25 TL’ye satıyorsunuz. Kitabınızın dijital bir sürümünü yaratarak, bu dosyayı müşterilerinize e-posta aracılığı ile yollayabilirsiniz. Bu yöntem sizi birçok masraftan kurtaracağı gibi karınızıda arttıracaktır.

10- E-posta ile bilginizi pazarlayın ve sürekli gelir yolu oluşturun

Belirli bir konuda uzman iseniz e-bülten oluşturabilir ve özel gönderimler karşılığında üyelerinizde ücret alabilirsiniz.

Stratejilerinizi Geliştirin

E-pazarlama stretejilerini daha fazla çoğaltabilmek mümkündür. Bu hazineyi yönetebilmenin aslında ne kadar kolay olduğunu anladığınızda yeni stratejilerde üretebileceksiniz. E-mail marketing ile satış gücünüzü arttırın.

Yorum Yaz

Post Info

İletişim Bilgileri

Bana ulaşabileceğiniz telefon ve mail adresleri;

Gsm: 0539 596 70 72
Mail: trendbanner@hotmail.com
info@trendbanner.com